banner-top

Dzień Budowlańca 2013

856671_294340510691696_1929069744_o

W Centrum Naukowo-Dydaktycznym Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska – Laboratorium Centrum Wodne w dniu 13 marca 2013r. odbyła się II Ogólnopolska Konferencja Studentów Budownictwa „Dzień Budowlańca w SGGW”. Tegoroczna edycja była połączona ze studenckim konkursem budowy wież z drewna balsa „Wybudujemy Wieżę”.

Konferencja rozpoczęła się już o godzinie 9:15 przywitaniem przybyłych gości przez Kamila Parola – prezesa Koła Naukowego Budownictwa Inżynierskiego oraz Izabelę Malinowską – przewodniczącą Rady Wydziałowej Samorządu Studentów Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska.  Podczas inauguracji głos zabrali m.in. Prorektor ds. Dydaktyki prof. dr hab. Bogdan Klepacki, Pełnomocnik Rektora ds. Spraw Współpracy z Gospodarką prof. dr hab. Andrzej Lenard, Przewodniczący Rady Mazowieckiej Okręgowej Iżby Inżynierów Budownictwa inż. Mieczysław Grodzki oraz  Dziekan Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska prof. dr hab. inż. Jerzy Jeznach.  Wszyscy zgodnie wyrazili swoją aprobatę dla organizacji tego wydarzenia i podkreślali wagę inicjatyw studenckich. Prof. Bogdan Klepacki oraz prof. Andrzej Lenard  nie ukrywali zadowolenia, że studenci również dbają o współpracę uczelni z gospodarką. Zwrócili również uwagę, na to, że członkowie Koła Naukowego jak i Samorządu Studentów będę w przyszłości kompletnymi absolwentami, z doświadczeniem zdobytym przy organizacji tak dużej konferencji. Kolejny gość honorowy inż. Mieczysław Grodzki reprezentujący MOIIB wyraził satysfakcję z zaproszenia i krótko przypomniał o możliwości zdobycia uprawnień budowlanych. Oficjalną część otwarcia konferencji zakończył Dziekan WBiIŚ prof. Jerzy Jeznach, który podziękował i pogratulował studentom zorganizowania Dnia Budowlańca w SGGW. Powitał również wszystkich obecnych na konferencji  i uroczyście rozpoczął wydarzenie. Dla gości przybyłych z innych uczelni przedstawiona została krótko Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego oraz Wydział Budownictwa i Inżynierii Środowiska.

Konferencję rozpoczął I blok przeprowadzony przez doświadczonych inżynierów i dotyczył dużych inwestycji budowlanych. Jako pierwszy wykład poprowadził Bogumił Lipecki – projektant posadowienia budynków – absolwent SGGW. Reprezentował firmę ARUP, które jest międzynarodowym  biurem projektowym, świadczącym również usługi w zakresie budowy i zarządzania. Temat wykładu „W jaki sposób projektuje się wieżowce?” opowiadał o unikatowym „żaglowcu” – Złota 44 – drugim co do wysokości w Europie wysokościowcu mieszkalnym.  Poruszył temat posadowienia tego budynku opowiadając o poprzedzającej go zabudowie oraz o problemach wynikających z trudnych warunków getechnicznych.  Kolejny wykład „Droga (do) przyszłości” poprowadzili Carlo Pusterla – Kierownik kontraktu oraz Marcin Żabka – Dyrektor techniczny. Wykład przedstawiał inwestycję realizowaną przez firmę ASTALDI – włoską firmę działającą w 23 krajach, wykonawcę m.in. II linii metra w Warszawie oraz mulimodalnego Dworca Łódź Fabryczna.  Temat opowiadał o technologii budowy nawierzchni betonowej drogi, na przykładzie drogi ekspresowej S8, na odcinku Piotrków Trybunalski – Rawa Mazowiecka. Trasa o długości 61,2km posiada nawierzchnię betonową, co znacznie podnosi jej trwałość, wpływa na zwiększenie bezpieczeństwa i obniża koszty eksploatacji w porównaniu do nawierzchni asfaltowych. Maksymalny nacisk na oś pojazdu, dopuszczony na przebudowanym odcinku, wynosi 11,5 tony co pozwala jej spełniać funkcję drogi tranzytowej.577955_304297226362691_318512999_n

II blok konferencji pt. „Kariera inżyniera” opowiadał przybyłym studentom o pracy w branży budowlanej, jaką mogą podjąć po ukończonych studiach. Jako pierwsza wykład „Kobieta kierownik budowy – to możliwe!” rozpoczęła pani Jolanta Janowska pracująca w firmie Arche jako Kierownik Robót i Kierownik Budowy. Podczas wykładu opowiedziała o wymaganiach stawianych młodemu inżynierowi rozpoczynającemu pracę na budowie, specyfice pracy kierownika oraz sytuacji i pozycji kobiety w pozornie męskiej branży. Stwierdzeniem „gdy kobieta pojawia się na budowie, wzrasta kultura wśród mężczyzn” wywołała małe poruszenie na sali i uśmiech zgromadzonych osób. Drugi wykład pt. „Jak ze studenta stać się projektantem?” poprowadził Jakub Bielecki – Asystent Projektanta w Dziale Posadowień Soletanche Polska. W swojej pracy zajmuje się analizą dokumentacji konstrukcyjnej i geotechnicznej oraz projektowaniem posadowień na palach według najnowszych technologii. W swoim wystąpieniu podkreślił jak bardzo ważne prócz umiejętności specjalistycznych, są umiejętności interpersonalne. W pamięci słuchaczy zapadła zasada 80% do 20%, która mówi, że przy rozmowie kwalifikacyjnej w 80 procentach liczą się umiejętności specjalistyczne i w 20 procentach umiejętności interpersonalne , natomiast przy rozstaniu z firmą te proporcję są odwrotne. Pan Jakub Bielecki przybliżył również drogę jaką należy przebyć, by związać swoją zawodową przyszłość z projektowanie geotechnicznym.

Ostatni III blok konferencji przeznaczony był dla prezentacji firm, które chciały zaprezentować się w trakcie II Ogólnopolskiej Konferencji Studentów Budownictwa. Pierwszą firmą była Xella, która powstała dzięki połączeniu dwóch organizacji, zajmujących się produkcją i dystrybucją markowych wyrobów YTONG i SILKA, stosowanych w budownictwie do wznoszenia ścian.  Xella jest pionierem energooszczędnych rozwiązań w budownictwie. Studenci mogli również zobaczyć i spróbować murowania na cienką spoinę w ramach Akademii Murowania SILKA YTONG. Kolejną firmą reprezentującą się na Dniu Budowlańca w SGGW była firma VTS Group. Założony w Europie 23 lata temu VTS Group jest wiodącym dostawcą urządzeń wentylacyjnych, klimatyzacyjnych i grzewczych. Ich produkty dostarczane są do 25 państw w Europie, na Bliskim Wschodzie oraz krajach Azji i Pacyfiku. Trzeci wykład był prezentacją firmy KOPRAS, o której mówił prezes pan Marek Kopras. KOPRAS Sp. z o. o.  jest jednym z największych europejskich producentów obudów zabezpieczających do wykopów tymczasowych, zwanych popularnie szalunkami do wykopów. Zasadą obowiązującą w ich działalności są słowa „Dostarczanie szalunków to nie tylko biznes, to misja”.  Jako ostatnia zaprezentowała się firma ABCad, która jest Centrum Szkoleniowym specjalizującym się w dostarczaniu kompletnych rozwiązań, począwszy od oprogramowania, poprzez wdrożenie, kończąc na szkoleniu pracowników. Zespół, który posiada wieloletnie doświadczenie w branży projektowej pomaga w dobrze indywidulanych rozwiązań dostosowanych do potrzeb najbardziej wymagających klientów.

Przy okazji wydarzenia „Dzień Budowlańca w SGGW” odbyło się spotkanie Władz Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska SGGW w Warszawie z przedstawicielami zaproszonych firm z branży budowlanej, którego celem było zainteresowanie firm współpracą z Wydziałem. Dziekan Wydziału, prof. Jerzy Jeznach i Pełnomocnik Dziekana ds. Współpracy z Gospodarką dr Wojciech Sas zaprezentowali ofertę Wydziału i możliwości współpracy z jednostkami zewnętrznymi w zakresie praktycznego kształcenia studentów, zespołowej realizacji projektów badawczych, ekspertyz, prac zleconych, podkreślając bogatą i nowoczesną bazę laboratoryjną.

823423_291174344341646_1608180610_oW trakcie Dnia Budowlańca odbywał się konkurs Wybudujemy Wieżę, w którym rywalizowały drużyny z całej Polski. W przeddzień wydarzenia zostały wykonane prace konkursowe – wieże z drewna balsowego, które miały za zadanie przenieść jak największe obciążenie przy jak najmniejszej masie. Konstrukcje miały 50cm wysokości, a ich masa minimalna została ustalona na 50g. Ich wierzchołek musiał zmieścić się w okręgu o średnicy 10cm, natomiast spód ograniczał okrąg o średnicy 40cm. Najkorzystniejszy współczynnik udało się uzyskać studentom drużyny „Legary, kopary i suchary” z Politechniki Lubelskiej, a kolejne miejsca zajęły drużyny „ Dream team” z SGGW oraz „BUDOWLAŃCY” z Politechniki Białostockiej.  Nagrodę publiczności za najładniejszą konstrukcję dostała drużyna „TURRIS-ARCUS” ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego.

Podczas całego dnia uczestnicy mogli odwiedzać stanowiska przybyłych firm, gdzie mieli możliwość zapoznania się z ich ofertą oraz zapytać o interesujące ich szczegóły.

Pragniemy podziękować przybyłym gościom, firmom, prelegentom oraz wszystkim, którzy tego dnia odwiedzili Laboratorium Centrum Wodne i zaprosić do obejrzenia galerii zdjęć.